+90 (212) 963 01 84

Blockchain Nedir?

Eki

4

Blockchain Nedir?

Bitcoin’in popülerleşmesiyle adı daha çok duyulmaya başlayan Blockchain hakkında genel bir yazı yazalım istedik.

Blockchain, zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanıdır. Bir merkeze bağlı olmadan işlem yapmaya izin veriyor. Bu şekilde güvenilir üçüncü bir kuruma ihtiyaç duymadan işlemler güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ağ üzerindeki tüm makinelerde kayıtların özet bir kopyası bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; bir işlem bloğu oluşturmak için işlemin kendisi ile kendisinden bir önceki bloğun özeti belli bir algoritma ile şifreleniyor. Bu şekilde bloğumuz oluşmuş oluyor. Kendisinden sonraki blok da oluşturduğumuz bloğun özet bilgisi ile şifreleniyor. Bütün bloklar birbirlerine zincir gibi bağlanmış oluyor. Bu şekilde bloklar değiştirilemez ve kırılamaz hale geliyor. Ağa bağlanan her kullanıcı işlemleri onaylayabiliyor.

Bu yapıda her türlü bilgi kayıt altına alınabilir. Bitcoin ile bilinmeye başlanmış olsa bile sadece finansal bilgiler kayıt altına alınmaz. Tapu, senet, patent bilgileri hatta kim kiminle evlendi bilgilerine kadar geniş bir yelpaze de kullanım alanı vardır.